Fizjoterapia

 

Paweł Grajewski

Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00.

W celu umówienia zabiegu prosimy o kontakt na numer telefonu 579-822-606

– mgr fizjoterapii o nr 46478, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Dodatkowo jest dietetykiem, certyfikowanym naturopatą oraz trenerem przygotowania motorycznego uznanym przez Australian Strenght and Conditioning Coach.

Obecnie pracuje na stanowisku fizjoterapeuty z kadrą olimpijską siatkówki plażowej kobiet. Wcześniej współpracował jako fizjoterapeuta z chińską kadrą olimpijską kanadyjkarzy i polską kadrą olimpijską kajakarek w przygotowaniach do Igrzysk w Tokio 2020. Podczas studiów odbył praktyki w klubie sportowym FC Porto w Portugalii, klinice sportowo ortopedycznej Milennium Clinic na Malcie oraz szpitalu uniwersyteckim i pediatrycznym w Portugalii.

Specjalizuje się w ortopedii, neurologii i urazach sportowych.

 

 

 

Piotr Brylewski

Godziny przyjęć: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00.

W celu umówienia zabiegu prosimy o kontakt na numer telefonu 695-192-208

–  mgr fizjoterapii o nr 57481, ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; wykładowca akademicki. Współautor kilku artykułów naukowych. Zajmuje się fizjoterapią neurochirurgiczną, ortopedyczną, dziecięcą oraz terapią wad stóp i postawy. Pasjonat sportu oraz tradycyjnej medycyny chińskiej.

Techniki stosowane podczas terapii powinny być optymalnie dostosowane do  potrzeb pacjenta; ich celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zapobieganie skutkom kontuzji, urazów, czy zmian zwyrodnieniowych jak również przywrócenie sprawności ruchowej.

 

Oto niektóre z nich:

Terapia Manualna – oparta na naukowo udowodnionych badaniach, wykorzystuje wiele różnego rodzaju chwytów i pozycji umożliwiającą szybką oraz skuteczną diagnostykę, a także odpowiednio dobrane leczenie pacjenta. Stosowana jest w leczeniu dysfunkcji całego układu ruchu.

Suche igłowanie (Dry needling) – technika medyczna zaczerpnięta z akupunktury polegająca na nakłuciu lub stymulacji igłą mięśni szkieletowych lub więzadeł przez fizjoterapeutę. Metoda ta minimalizuje odpowiedź noncycepcji obwodowej (minimalizuje ból), pozwala na dotarcie do struktur położonych głębiej ciała, przez co przyspiesza proces regeneracji i leczenia. Do wykonania tej techniki potrzebna jest pisemna zgoda pacjenta.

Elektro suche igłowanie – odmiana techniki suchego igłowania. Igły umieszczane są w mięśniach szkieletowych i łączone do elektrod za pomocą których wywołuje się samoistne skurcze. Technika ma na celu zwiększenie ukrwienia i przepompowanie tkanki mięśniowej.

Manipulacja powięzi – terapia zaczyna się od diagnostyki, która składa się z dokładnej analizy ruchu w perspektywie określonych płaszczyzn oraz palpacji (wyczuwaniem zwiększonego napięcia). Leczenie polega na znajdowaniu punktów, które uległy densyfikacji (podwyższenia napięcie powięzi), a następnie manipulacji ich poprzez ucisk lub rozcieranie. W metodzie wykorzystuje się holistyczne podejście do pacjenta opracowując łańcuchy punktów, dzięki czemu efekt jest globalny. Punkty są bolesne, jednak po chwili terapii odczuwa się natychmiastową ulgę lub zwiększenie zakresu ruchu.

Terapia Wisceralna – terapia ta wspomaga funkcjonalne i strukturalne zaburzenia równowagi w całym ciele, w tym dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego, naczyniowego, nerwowego, moczowo-płciowego, oddechowego, pokarmowego i limfatycznego. Pozwala na ocenę oraz wsparcie dynamiki leczenia w odniesieniu do organów, błon, powięzi i więzadeł. Metoda ta zwiększa komunikację proprioceptywną organizmu oraz łagodzi objawy bólowe przyspieszając powrót homeostazy.

Masaż tkanek głębokich – rodzaj masażu polega na wywieraniu silnego stałego nacisku i powolnym ruchu, tak aby „wtopić się” w głębsze warstwy mięśni i powięzi (tkanki otaczającej i wnikającej w mięśnie). Stosuje się go w ostrych i przewlekłych stanach bólowych w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego.

Kinesiotaping – technika plastrowania rehabilitacyjnego, która ma na celu ułatwienie procesu leczenia, podtrzymania efektów zastosowanej terapii, zabezpieczenia uszkodzonych części ciała m.in. mięśni i stawów zapewniając im wsparcie i stabilizację, jednocześnie nie ograniczając zakresu ruchu. Taśma kinesiotaping nadaje się do noszenia przez parę dni i jest bezpieczna dla dzieci jak i dla dorosłych skutecznie wspierając leczenie urazów ortopedycznych, neurologicznych czy nerwowo-mięśniowych.

Fala uderzeniowa – przenosi wytworzoną przez siebie energię na ciało pacjenta powodując przyspieszenie regenerację tkanek miękkich. Dzięki zabiegowi można leczyć patologiczne zmiany ścięgien, więzadeł, mięśni i kości. Bardzo skuteczna terapia punktów spustowych. Trwa ok. 10 minut w zależności od obszaru działania i stanu pacjenta. Zwykle potrzeba ok. 5 zabiegów, nie częściej niż raz w tygodniu.

Terapia bańką chińską – metoda dzieląca się na dwa rodzaje.

Pierwszy z nich polega na umieszczeniu baniek chińskich (ogniowych lub bez ogniowych) na ciele pacjenta i pozostawieniu ich na czas ok. 20min.

Druga z nich polega na masażu gumową bańką chińską. Fizjoterapeuta zasysa skórę wraz z powięzi zewnętrzna pacjenta i wykonuje masaż.

Obie metody mają efekt zmniejszający napięcie z mięśni szkieletowych i powięzi oraz silne działanie przekrwienie, po których mogą pozostać obrzęki.

Akupresura – niekonwencjonalna i nieinwazyjna metoda medyczna polegająca na uciskaniu, głaskaniu lub rozcieraniu właściwych punktów na ciele człowieka. Działanie to wywołuje impuls nerwowy, który przez ośrodkowy układ nerwowy i korę mózgu dociera do niepoprawnie działającego narządu zmniejszając jego dolegliwości bólowe i/lub poprawienie wydajności jego działania. Wykorzystuje się do tego elementy ciała terapeuty takie jak palce, kostki, łokcie lub specjalne narzędzia akupresurowe.

Pinoterapia – niekonwekcjonalna metoda stworzona przez polskiego lekarza ortopedę, łącząca elementy akupresury, refleksoterapii i masażu polegająca na uciskaniu/ rozmasowaniu odpowiednich punktów w celu pobudzenia organizmu do samoregulacji i ostatecznie przywróceniu równowagi ustroju ciała, czyli tak zwanej homeostazy. W zastosowaniu tej terapii wykorzystuje się mosiężne piny – gwoździe oraz katy (pinokaty). Narzędzia te są nieinwazyjne i nie przerywają ciągłości skóry.

Klawiterapia – niekonwekcjonalna metoda łącząca elementy akupresury i refleksoterapii. Celem terapii jest pobudzenie przewodnictwa nerwowego w strefach biologicznie czynnych stymulując reakcje endogenną organizmu. Technika ta uruchamiając łuki odruchowe w organizmie pacjenta pobudza go do autonaprawy i regeneracji. Do jej wykonania wykorzystuje się klawik – narzędzie przypominające gwóźdź wykonany ze stali nierdzewnej. Metoda ta jest bezinwazyjna i nie przerywa ciągłości skóry.

Techniki osteopatyczne – metoda koncentrująca się na ogólnym zdrowiu organizmu pacjenta i przywróceniem jego dobrego samopoczucia poprzez leczenie zaburzeń równowagi i słabości układu mięśniowo-szkieletowego. Techniki te skierowane są na mięśnie, stawy i tkankę łączną, co powoduje zmniejszenie bólu, przywrócenie równowagi w postawie i poprawę zdolności gojenia się organizmu poprzez odtwarzanie optymalnego przepływu krwi, prawidłowego napięcia układu nerwowego i drenażu limfatycznego.

Ćwiczenia korekcyjne – ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę, które mają utrwalić przeprowadzaną terapię, poprawić funkcjonalność całego ciała pacjenta i w końcowym efekcie polepszyć jego sprawność ogólną, co umożliwi mu bezbolesny powrót do obowiązków życia codziennego.